Vill Riksförbundet Attention ha Censur?
by orakelo on Nov.05, 2008, under ADD och ADHD
Det brinner i helvetet
Vi tycker det är skrämmande när en Ordförande verkar lägga så mycket energi på att försöka tysta kritiken men så lite på att förstå dess grunder.
Vad har du egentligen i lön Anki?
Inte kan du väl på allvar tro att vi är ensamma om att ställa oss undrande till den svaga aktiviteten från Riksförbundet Attention? Att Lokalföreningarna gör ett bra jobb har inte satts i fråga, tvärtom. Men det är väl inte fel att samarbeta med sin syften och sina egna medlemmar, den varan riksförbundet kanske kan lära sig mer av.
Några av oss har själv aldrig varit speciellt hemliga men det verkar behövas i fall människor ska vara rädda för att uttrycka sin åsikt utan att behöva få negativa återverkningar av det. Hälsar därför välkommen våran nye medarbetare “Lolita ADHD Coach” som känner sig tvungen att skriva under pseudonym i fall denne någon gång råkar vara kritisk till riksförbundet Attention och dess omtalade brist på insyn och demokrati. Vi Tycker det är en tråkig utveckling när man inte längre ska kunna säga det man tycker eller ställa sig frågande till något annat som visar tveksamma resultat. Är samarbetsviljan låg kanske det kan förklara varför insynen verkar så låg, men att sjunka så lågt det hade ingen av oss trott.
P-O, Rakel och Lollita ADHD Coach.
4 Comments for this entry
1 Trackback or Pingback for this entry
-
Regeringen anmäld – kändisar i jordbävning - ADHD och ADD
December 8th, 2011 on 11:10[...] Att toksurfa till vår blogg 9 gånger om dagen på arbetstid från sin arbetsplats verkar vara mycket även för en starkeraktig kommunanställd som verkar gilla att göra anonyma inlägg med en massa jävla vidrigheter, konstigt nog kommer det när vi kritiserar riksförbundet attention eller när vi diskuterat om publicering av pedofilers domar, det är områden som verkar engagera stalkerpsykot. Något mer?Inget annat att göra? [...]

November 5th, 2008 on 20:20
Har hört samma saker, det verka va problem me att få veta va som händer, obehagligt är rätta ordet!!!!
November 5th, 2008 on 20:41
Vidrigt. En del föreningar lever helt enkelt kvar i en förgången tid, kämpa på det kommer en ny ordförande, Kan inte tänka mig att hon kan sitta kvar något längre efter nått sånthär.
November 8th, 2008 on 20:23
Stå på dig, för du aka ni gör ett jääta fint jobb
Du har definitivt en stjärna i kanten av mig.
February 2nd, 2009 on 20:45
Just det där när man ställer in möten med politiker som är bokade sedan långt tid tillbaka är ganska fantastiskt, ett msg sa att när ordföranden ville springa på ett annat möte för en annan förening så gjorde hon det i stället. Det är inte vad jag skulle vilja kalla ett professionellt förhållningssätt. Kanske är det också därför man inte träffat de viktigaste sakkunniga inom partierna när vi frågade.
Så många andra anledningar lär det inte finnas än just ren nonchalans mot människorna som behöver hjälp. Det är säkert en bidragande orsakt till att förbundet är så svagt och saknar handlingskraftigt centralt.