Alkohol Kan ge nya hjärnceller!
by p-o on Dec.18, 2009, under ADD och ADHD, Missbruk, NPF, Samhälle - politik, Vetenskap
Alkoholens generella effekter
Alkoholverkningarna på hjärnan vid hög konsumtion förefaller vara att minska på hjärncellernas antal, densitet och funktion. Vilket kanske inte kommer som en överraskning för någon. Alkohol är ofta involverat i flera typer av skadebilder än alla vill erkänna. Vi kanske är överdrivet järva när vi vågar påstå att vare sig ADD, Aspergers syndrom eller ADHD gör alkoholkonsumtion bättre eller lämpligare? Många är onödigt negativa till alkohol, det är ett utmärkt handtvättmedel!
Urin från bakteriers ämnesomsättning kan faktiskt ha fördelar, vi ska nu visa att det faktiskt kan ge nya hjärnceller. Om du dricker mycket kan du faktiskt belönas med extra prefrontala glutamatceller som du kan ha stor nytta av senare i livet till ett begränsat område där det dock kommer att gå mycket lättare för dig, nämligen att känna abstinens, det var väl bra?
Vi tycker det är så tråkigt med onyanserade debatter om alkohol, fördelarna ska fram också, här har du vetenskapliga bevisen för nya hjärnceller.
Alkohol i sig självt ökar risken för stroke – hjärnblödning och minskar generellt sett ned på hjärncellernas densitet och funktion, dock har studier på högkonsumenter av alkohol, så kallade alkoholister visat att det inte alls går utför med hjärncellerna tack vare konsumptionen av urinet från jästbakterier. Detta heliga piss är också potent nog att ge nya hjärnceller prefrontalt. Så där fick ni alla som tror att alkohol bara är dåligt, där fick ni era jävlar, sluta missbruka språket. SvT om att vara beroende av alkohol.
De nya hjärncellerna kommer att hjälpa till med att skapa en ordentlig abstinens, det är just det som de är bra på, vad trodde du då? Du får en bättre och mer robust hangover tack vare detta fina extratillskott av hjärnceller och det är väl bra?
Wiley InterScience :: JOURNALS :: Alcoholism: Clinical and Experimental Research
In conclusion, chronic alcoholism moderately increases the density of
the NMDA subtype of glutamate receptors in the frontal cortex. This
up-regulation may represent a stage of alcohol-induced chronic
neurotoxicity.R1 subunits but co-assemble with NR1/NR2 complexes forming ‘low-conductance’ channels [168].
Ethanol is a Potent Inhibitor of NMDA Receptors
Biochemical,
electrophysiological and behavioural evidences show that ethanol – in
clinically relevant concentrations (25 – 100 mM) – is a potent and
selective inhibitor of NMDA receptors [50, 81,122,124]. Several studies
involving recombinant receptors have demonstrated that receptors
containing different types of NR2 subunits have differential
sensitivity to the inhibitory effect of ethanol [170, 192]. According
to the earlier results, the ability of ethanol to depress NMDA evoked
currents paralleled with the neuroprotective action of ifenprodil in
rat cultured cortical neurons [125]. Similar results were obtained when
NMDA-induced release of (3H)-norepinephrine was measured in slices from
cerebral cortex of the rat [58]. Since ifenprodil is known as an NR2B
subunit selective NMDAR antagonist [213], it was assumed that ethanol
acts on the same subunit. Indeed, studies performed on recombinant
NMDARs showed that heteromers containing either NR2A or NR2B subunits
are preferentially sensitive to ethanol inhibition vs. hetero-mers
containing NR2C or NR2D subunits [24, 38, 112, 131, 136, 215, 219].
Moreover, NMDARs with NR1/NR2B subunit combination were more
susceptible to the effect of ethanol compared to those composed of
NR1/NR2A subunits [7, 14, 15, 192]. The co-expression of NR3 or an
NR3-GFP fusion protein with NR1/NR2 (A-D) subunits did not alter the
inhibitory effects of ethanol [193].
Där fick ni alla hysteriska jävlar som tror att alkohol bara är dåligt och där fick den hysteriska alkomaffians självgoda belåtenhet något att le åt, för något annat har väl aldrig gått fram? Kanske känslorna är för starka för en rimlig nyansering?
Läs även andra bloggares åsikter om Alkohol, ALkoholism, Missbruk, ADHD, ADD, Aspergers, NPF, Hjärnceller.
Bara vart femte barn har en förälder som dricker för mycket och det är väl bra? Vi på bloggen har alltid varit för avlyssning. Att staten ska avlyssna sina syften och att staten ska se på kommersiellt allvar på sina egna resurser. Den främsta av en stats resurser torde vara folkhälsan. Men att var och en avlyssnar sig självt lite då och då skadar nog inte heller.


July 25th, 2010 on 10:28
[...] Alkohol Kan ge nya hjärnceller [...]