ADHD Fakta: Ritalin, bilda dig en uppfattning
by Concerta ADHD Coaching on Feb.05, 2009, under ADD och ADHD, Vetenskap
ADHD Medicin: Ritalin (metylfenidathydroklorid)
Ritalin tabletter och kapslar är ytterligare två metylfenidatmediciner som godkänts för behandling av ADHD hos barn och ungdomar. Ritalin tabletter med direkt frisättning gör det enklare att finjustera dosen.
Ritalin innehåller det verksamma ämnet metylfenidathydroklorid. Läkemedlet är godkänt för behandling av barn över sex år och tonåringar med ADHD (Attention Deficit Hyperactivity Disorder).
Metylfenidathydroklorid finns sedan tidigare i ett annat läkemedel som så kallad depottablett, vilket innebär att det verksamma ämnet frisätts långsamt från tabletten. Ritalin finns som tablett med dosering två gånger dagligen och som hård kapsel med dosering en gång dagligen. Tabletten ger en direkt frisättning av det verksamma ämnet, medan den hårda kapseln både ger en direkt och en fördröjd frisättning.
Läkemedel mot ADHD ska ges först efter att andra behandlingsåtgärder prövats, och då som en del i ett behandlingsprogram där även psykologiskt och socialt stöd och pedagogiska insatser i skolan ingår. Ritalin är ett narkotikaklassat läkemedel mot ADHD och får endast skrivas ut av specialister i barn- och ungdomspsykiatri eller specialister i barn- och ungdomsneurologi. Läkemedelsverket kan efter särskild prövning medge förskrivningsrätt även till läkare med annan specialistkompetens.
Ritalin tabletter med direkt frisättning gör det enklare att finjustera dosen.
Metylfenidat som vanligtvis förekommer i formen metylfenidathydroklorid är ett centralstimulerande medel. Metylfenidat används för att behandla personer med attention-deficit hyperactivity disorder (ADHD); på dessa personer blir effekten inte centralstimulerande utan snarare lugnande i uttalad grad. Läkemedelet används i vissa länder även för att behandla människor med kraftiga hjärnskador, svårt Aspergers syndrom, narkolepsi, vid kroniskt trötthetssyndrom samt vid kraftig depression som visat sig resistent mot antidepressiva läkemedel. Läkemedel i Sverige med innehåll av metylfenidathydroklorid är:
Medikinet och Equasym Depot skrivs sällan ut på grund av att namnen Concerta och Ritalin är betydligt mer kända. Ritalin 10mg är korttidsverkande medan Ritalin 20, 30, 40mg och medikinet 10, 20, 30, 40mg Depot, samt alla sorters Equasym Depot och Concerta är långtidsverkande depottabletter med vilket menas att en liten dos utsöndras från tabletten under en lång tid, så att effekten varar i ca 12 timmar.
Det som skiljer medicinerna åt är deras sätt att frigöra den aktiva substansen metylfenidat i kroppen. Det är därför många med ADHD får olika effekt av olika metylfenidathaltiga preparat, exempelvis kan samma person uppleva olika effekt mellan Concerta och Ritalin. När endast otillräcklig effekt uppnås med ett av preparaten kan ett annat provas.
Nedan utökad information med farmakokinetik m.m… för den intresserade.
Ritalin SR ADHD Fakta om Concerta för läkare pdf

February 13th, 2009 on 06:05
Hej
Undersökningar har visat att Omega3-preparatet EyeQ ger samma symtomlindring som läkemedelspreparatet Rittalin.
Fantastiskt så säg!?
Att man som förälder kan välja att ge sitt barn ett kosttillskott baserat på fiskolja istället för receptbelagd medicin kan kännas OERHÖRT LUGNANDE!
Det finns en pensionerad professor tillika kvinnoläkare som ägnar hela sin tid åt att upplysa det svenska folket om Omega3:ns mirakulösa effekter.
Läs hans skrift här:
På sidan 9 kan du läsa om Rittalin ./. EyeQ.
Läs Ingemar’s efterskrift på sidan 16 i samma skrift.
Skriften går att ladda hem gratis som pdf.
Professor Ingemar Joelsson lägger även ner stor möda på att bearbeta både socialstyrelsen och apoteken. Detta att de MÅSTE BÖRJA informera folk om Omega3-ns effekter.
För barn och vuxna med ADHD är det bara ETT preparat som gäller – EyeQ.
I övrigt kan man via den här hemsidan läsa om samt finna länkar som leder till bl.a. Livsmedelsverkets tester av fiskoljor. LÄS DEM OM DU VÄLJER ETT ANNAT OMEGA3-PREPARAT än EYEQ! Detta så att du inte ger ditt barn en fiskolja som innehåller t.ex. kvicksilver.
Angående Rittalin ./. EyeQ. Läs här:
.
February 13th, 2009 on 20:30
@beckan, jovisst fungerar flera oljor det är känt sedan länge. Problemet är att de inte fungerar i tillräcklig grad.
Ingen har betvivlat funktionen eller att barnen behöver hjälp, den som säger sig kunna hjälpa barnen eller andra med dessa bekymmer bör också kunna bevisa det, svårare än så är det egentligen inte.
February 13th, 2009 on 20:32
@shara
Skoj att du gillar det vi skriver. Ser att du röker och funderar lite om du har blivet mer eller mindre röksugen av concerta… Eller är det bara i speciella situationer du röker?
February 13th, 2009 on 19:34
Heej du har en väldigt intressant blogg, jag har själv Adhd och jag äter conserta, sertralin och melatonin.
Läs gärna min blogg där skriver jag om min vardag, mina tankar/funderingar och om hur det är att leva med ett funktionshinder.
Kram:)
September 20th, 2009 on 14:05
Fakta om ADD medicin är uppdaterat.
June 6th, 2010 on 12:30
ritalin är skit och borde va receptfritt så att alla kan hämta ut de om ´dom vill. tycker att man borde få lugnande medicin iställe för nå skit som inte ens funkar jo de funkar för att få hjärtklapning
March 23rd, 2011 on 08:20
Medicin Funkar olika för olika personer. Jag tex. Får mycket större concentracionsförmåga. Förut var jag bara deprimerad. Behandlas annars för UNP. Mådde piss nu mår jag utmärkt.
Men håller med varför är Ritalin Narkotikaklassad när det står i fasss att den ges från 6år det är ju inte narkotika. det är för damp. Och jag sover utmärkt på dom.
hA EN BRA DAG
March 23rd, 2011 on 08:42
Hej Zippy!
Vad som är narkotika för den ene är det inte för den andre. Som vi försökt belysa inder fliken “straffa missbrukarna” så har inandningen av gasen luft narkotiska effekter, vilka snabbt kan bli dödliga och vet vet, kanske är det just sådantdär fiskarna håller på med?
Ordet narkotika är annars intressant det kommer från grekiskans ord för sömn – narkos. Uppenbart är det någon som missbrukar ordet narkotika för att tjäna sina egna syften men ännu är ingen straffad för dessa propagandagrepp som ökar på det verkliga missbruket i samhället, men det kanske beror på vem som påstår vad?